"Copal" w Trzciance

Z dumą prezentujemy aktywność naszej społeczności w związku z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w Spółce "Copal" w Trzciance. Pod przewodnictwem inspektora ds. bhp Pani Agnieszki Kęcińskiej - Stypułkowskiej z upoważnienia prezesa Pana Wojciecha Kurkusa oraz wiceprezes Pani Jolanty Wieczorek-Struś , którzy włączyli się w doniosłą inicjatywę, kontynuując zaangażowanie w promocję bezpieczeństwa oraz dbałość o zdrowie swoich pracowników.


Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w Spółce „Copal” w Trzciance

 

Po raz kolejny, decyzją prezesa Pana Wojciecha Kurkusa oraz wiceprezes Pani Jolanty Wieczorek – Struś, Spółka „Copal” w Trzciance przystąpiła do Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, organizowanych w związku z przypadającym 28 kwietnia Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Od początku inicjatywę tę wspiera i promuje wśród wielkopolskich pracodawców Okręgowy Inspektor Pracy Pan Paweł Ciemny.

 

Organizatorem Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy był Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu. Patronat honorowy objęli: Wojewoda Wielkopolski, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Partnerami obchodów byli: Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Dozoru Technicznego, Wyższy Urząd Górniczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP. Sygnatariusze Porozumienia Bezpieczna Wielkopolska: Wielkopolski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, I Oddział Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu, Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Medycyny Pracy, Transportowy Dozór Techniczny – Oddział Terenowy w Poznaniu, Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Obchody przebiegały pod hasłem  „Dzień Bezpieczeństwa – Dziś, Jutro, Zawsze!”.

                                                         

25 kwietnia br., przy udziale Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu oddział Piła,  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie, Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Trzciance oraz Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie i Komisariatu Policji w Trzciance, wszyscy pracownicy Spółki mogli uczestniczyć w niecodziennych szkoleniach i ćwiczeniach podczas pracy.

 

W tym roku chcieliśmy zrealizować dwa cele: zaangażować wszystkich pracowników w działania na rzecz bezpieczeństwa oraz podnieść świadomość odpowiedzialności i roli w zakresie sprawowania nadzoru nad bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną zdrowia pracowników, jaka ciąży na  pracodawcy i kierujących pracownikami.  

 

Zaczęliśmy od próbnej ewakuacji całego zakładu pracy. Ćwiczenia pozwoliły nam w praktyce zweryfikować naszą instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, stan wiedzy i świadomości zagrożeń  oraz umiejętności zachowania się podczas pożaru i ewakuacji wszystkich pracowników, w tym kierujących pracownikami. Ewakuację przeprowadziliśmy na podstawie opracowanego scenariusza, z zasymulowaniem pożaru (użyliśmy generatora dymu do ćwiczeń ppoż.). Pracownicy mogli również sprawdzić swoje umiejętności w ewakuacji osoby poszkodowanej, wykorzystaliśmy w roli pozoranta – poszkodowanego specjalistycznego manekina. Ewakuacji, a przede wszystkim  postępowaniu z osobą poszkodowaną i udzieleniu jej pierwszej pomocy przedmedycznej, przyglądał się wykwalifikowany ratownik medyczny Paweł Sofij. Po zakończeniu ćwiczeń, ratownik medyczny podsumował przebieg akcji  a przede wszystkim wskazał nam popełnione błędy oraz omówił prawidłowe postępowanie z osobą poszkodowaną podczas pożaru.

Mł. kpt. Damian Majewski z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Trzciance omówił z pracodawcą oraz kierującymi pracownikami przebieg ewakuacji.

W ćwiczeniach uczestniczyli wszyscy obecni w tym dniu w pracy pracownicy – 132 osoby.

 

Kolejne szkolenia tematyczne dla różnych grup pracowników, przebiegały równocześnie.

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzone przez ratownika medycznego Pawła Sofij, przede wszystkim miało na celu przypomnienie i aktualizację wiedzy i umiejętności. Pracownicy ćwiczyli pod nadzorem ratownika udzielanie pierwszej pomocy, w tym z wykorzystaniem fantoma do resuscytacji, urządzenia AED do ćwiczeń, kamizelki Act Fast do ćwiczeń w razie zadławienia oraz manekina do ćwiczeń z ewakuacji poszkodowanego i ułożenia w pozycji bezpiecznej. W ćwiczeniach uczestniczyło około 30 pracowników.

 

W tym czasie pracodawca oraz kierujący pracownikami (liderzy, brygadziści, szefowie wydziałów, kierownicy) a także specjaliści ds. kadr i przedstawiciel pracowników, uczestniczyli w dedykowanych specjalnie dla nich szkoleniach. Pierwsze, dotyczące bezpieczeństwa w transporcie i ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa i stanu technicznego pojazdów a także postępowania w razie stwierdzenia lub podejrzenia stanu nietrzeźwości lub po zażyciu innych środków działających podobnie do alkoholu,  poprowadzili policjanci: sierż. szt. Joanna Madaj z Komisariatu Policji w Trzciance oraz mł. asp. Paweł Kątnik i sierż. szt. Tomasz Golon z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. Podczas szkolenia uczestnicy otrzymali także wskazówki jak rozpoznać nietypowe środki o właściwościach psychoaktywnych a także podczas ćwiczeń z użyciem alkogogli mogli sprawdzić, jak alkohol lub podobnie działające środki, wpływają na naszą sprawność ruchową. W szkoleniu uczestniczyło ponad 20 pracowników.

 

Drugie szkolenie dla tej grupy pracowników przeprowadzili przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy. Tegoroczne szkolenie przebiegało pod hasłem kształtowania kultury bezpieczeństwa pracy. O działaniach i metodach przeciwdziałania wypadkom przy pracy, o obowiązkach i odpowiedzialności pracodawcy i kierujących pracownikami oraz o sposobach motywowania i zaangażowania pracowników na rzecz bezpieczeństwa, mówił Pan Dariusz Nowak starszy inspektor pracy – specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu oddział Piła.

W szkoleniu, oraz w indywidualnych rozmowach z pracownikami, uczestniczył również Pan Mariusz Rudiak starszy inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu oddział Piła.

Tegoroczna atmosfera w czasie kilkugodzinnych ćwiczeń i szkoleń, ośmieliła pracowników i bez zwykle okazywanej rezerwy w kontaktach z przedstawicielami nadzoru i kontroli, chętnie dopytywali obecnych inspektorów pracy nie tylko o przepisy prawa ale też o sposoby rozwiązania codziennych problemów związanych z nadzorem nad bhp i pracownikami. W szkoleniu uczestniczyło ponad 20 pracowników.

 

W organizację i przygotowanie szkoleń spontanicznie włączyło się wielu pracowników Spółki „Copal”, a to chyba jest najlepszym dowodem na to, że bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w pracy są ważne dla wszystkich pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska i pełnionej funkcji. Jest to też dowód, że takie inicjatywy w nowy, ciekawy i twórczy sposób integrują społeczność zakładów pracy i pobudzają do spojrzenia na problematykę bezpieczeństwa w nieco szerszy i  efektywniejszy sposób.

 

 

Agnieszka Kęcińska – Stypułkowska inspektor ds. bhp w Spółce „Copal” Trzcianka

Z upoważnienia

Wojciech Kurkus prezes

Jolanta Wieczorek – Struś wiceprezes